Закон КР від 4 травня 2007 року № 67 "Про порядок розгляду звернень громадян"

ЗАКОН Киргизької Республіки   від 4 травня 2007 року № 67   Про порядок розгляду звернень громадян   (В редакції Законів КР від   26 лютого 2008 року № 16   ,   15 липня 2009 року № 214   ,    3 травня 2011 № 17   ,   15 липня 2013 року № 144   ,   17 лютого 2015 року № 35   ,   27 липня 2016 року № 148   ,   27 липня 2016 року № 151   )   Цей Закон спрямований на правове регулювання відносин, пов'язаних з реалізацією права кожного на звернення до державних органів та органів місцевого самоврядування, закріпленого   Конституцією   Киргизької Республіки, а також порядку розгляду звернень громадян державними органами, органами місцевого самоврядування та посадовими особами

ЗАКОН Киргизької Республіки

від 4 травня 2007 року № 67

Про порядок розгляду звернень громадян

(В редакції Законів КР від 26 лютого 2008 року № 16 , 15 липня 2009 року № 214 ,
3 травня 2011 № 17 , 15 липня 2013 року № 144 , 17 лютого 2015 року № 35 ,
27 липня 2016 року № 148 , 27 липня 2016 року № 151 )

Цей Закон спрямований на правове регулювання відносин, пов'язаних з реалізацією права кожного на звернення до державних органів та органів місцевого самоврядування, закріпленого Конституцією Киргизької Республіки, а також порядку розгляду звернень громадян державними органами, органами місцевого самоврядування та посадовими особами.

(В редакції Закону КР від 15 липня 2009 року № 214 )

Стаття 1. Основні терміни, які використовуються в цьому Законі

Використовувані в цьому Законі основні терміни означають наступне:

1) звернення громадянина (далі - звернення) - викладені в письмовій, електронній або усній формі пропозиції, заяви, скарги;

електронне звернення - звернення заявника, яке надійшло на офіційну адресу електронної пошти державних органів, органів місцевого самоврядування та посадових осіб, що розглядається в порядку, встановленому статтею 6-1 цього Закону;

2) пропозиція - звернення, що містить рекомендацію громадянина щодо вдосконалення законів та інших нормативних правових актів, поліпшенню діяльності органів державної влади Киргизької Республіки і органів місцевого самоврядування, вирішення питань економічної, політичної, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства;

3) заяву - звернення, що містить прохання громадянина про сприяння в реалізації його конституційних прав і свобод або конституційних прав і свобод інших осіб, або повідомлення про порушення законів та інших нормативних правових актів, а також недоліки в діяльності зазначених органів і посадових осіб;

4) скарга - звернення, що містить прохання громадянина про відновлення його порушених прав і свобод або законних інтересів або прав, свобод чи законних інтересів інших осіб;

5) індивідуальне звернення - звернення одного громадянина;

6) колективне звернення - звернення двох і більше громадян, звернення організацій від імені громадян, а також резолюції мітингів і зібрань;

7) посадова особа - особа, яка постійно, тимчасово або за спеціальним повноваженням здійснює функції представника влади або виконує організаційно-розпорядчі, адміністративно-господарські функції в державному органі або органі місцевого самоврядування.

(В редакції Закону КР від 15 липня 2013 року № 144 )

Стаття 2. Основні принципи роботи зі зверненнями громадян

Основними принципами роботи органів державної влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб щодо розгляду звернень громадян є:

1) захист прав і свобод людини і громадянина;

2) законність, демократичність, доступність;

3) обов'язковість розгляду звернень;

4) своєчасність, об'єктивність і повнота розгляду звернень;

5) рівність громадян при розгляді звернень;

6) персональна відповідальність за виконання службових обов'язків;

7) підконтрольність і підзвітність в розгляді звернень.

(В редакції Закону КР від 26 лютого 2008 року № 16 )

Стаття 3. Законодавство про звернення громадян

Законодавство про порядок розгляду звернень громадян складається з Конституції Киргизької Республіки, цього Закону, законодавчих актів Киргизької Республіки і нормативних правових актів Киргизької Республіки.

Стаття 4. Право громадян на звернення

1. У Киргизькій Республіці кожен громадянин має право звертатися особисто або через свого представника в органи державної влади, органи місцевого самоврядування та їх посадових осіб, які зобов'язані надати обґрунтовану відповідь у встановлений законом термін.

2. Органи, зазначені в частині 1 цієї статті, їх посадові особи не мають права позбавляти громадян права на звернення з пропозиціями, заявами і скаргами або обмежувати їх в такому праві.

3. Заяви та скарги в інтересах неповнолітніх або недієздатних осіб має право подавати їх законні представники, а також органи опіки та піклування.

4. Іноземні громадяни та особи без громадянства користуються правом на звернення відповідно до цього Закону, якщо інше не передбачено чинним законодавством України або міжнародними договорами.

5. Звернення громадян, що надійшли в установленому порядку з редакцій газет, журналів, телебачення, радіо та інших засобів масової інформації, по лінії прямого телефонного зв'язку, розглядаються в порядку та строки, передбачені законодавством України та цим Законом.

6. Громадяни реалізують право на звернення вільно і добровільно. Здійснення громадянами права на звернення не повинно порушувати права і свободи інших осіб.

7. Розгляд звернень громадян здійснюється безкоштовно.

(В редакції Закону КР від 3 травня 2011 № 17 )

Стаття 5. Межі дії цього Закону

Дія цього Закону поширюється на всі звернення громадян, за винятком:

1) звернень, пов'язаних з винаходами, відкриттями, раціоналізаторськими пропозиціями, порядок яких регламентується законодавством України;

2) звернень, які розглядаються в порядку кримінального та цивільного судочинства, провадження у справах про адміністративні правопорушення, провадження у справах про притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності;

3) звернень, що випливають з відносин, що складаються всередині колективів комерційних організацій і громадських об'єднань, які регулюються нормами законодавства України, їх статутами та положеннями;

4) звернень, для яких передбачено інший порядок розгляду, встановлений законами Киргизької Республіки.

5) звернень, пов'язаних із здійсненням адміністративних процедур, порядок розгляду яких регламентується законодавством про адміністративну діяльності та адміністративних процедурах.

(В редакції Законів КР від 27 липня 2016 року № 148 , 27 липня 2016 року № 151 )

Стаття 6. Вимоги, що пред'являються до письмовим зверненням

1. Громадянин в своєму письмовому зверненні в обов'язковому порядку вказує найменування державного органу або органу місцевого самоврядування, в який надсилає письмове звернення, яке прізвище, ім'я, по батькові відповідної посадової особи, або посаду відповідної особи, а також свої прізвище, ім'я, по батькові (останнє при наявності), поштову адресу, за якою має бути спрямований відповідь, викладає суть пропозиції, заяви чи скарги, ставить особистий підпис і дату.

2. Заява, скарга громадянина повинні бути обгрунтованими. У разі необхідності до них додаються документи, що підтверджують доводи громадянина.

Стаття 6-1. Порядок розгляду електронних звернень, що надійшли по електронній пошті

1. Для прийому електронних звернень громадян орган державної влади або орган місцевого самоврядування реєструє в мережі Інтернет офіційну адресу своєї електронної пошти. Адреса електронної пошти державного органу або органу місцевого самоврядування повинен бути розміщений на офіційному сайті державного органу або органу місцевого самоврядування, а при його відсутності - на офіційному сайті Уряду Киргизької Республіки.

2. Громадянин в своєму електронному зверненні в обов'язковому порядку вказує найменування державного органу або органу місцевого самоврядування, в який направляє електронне звернення, або прізвище, ім'я, по батькові відповідної посадової особи, або посаду відповідної особи, а також своє прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), контактний телефон (домашній, мобільний або робочий), адреса проживання, викладає суть звернення.

3. Допускається прикладати до електронного обігу копії, в тому числі відскановані, електронних документів, адреси в мережі Інтернет, за якими розміщені електронні файли (електронні документи, фото- і відеоматеріали).

4. Протягом 3 робочих днів після отримання електронного обігу державний орган або орган місцевого самоврядування направляє громадянину електронне повідомлення-повідомлення про прийняття його звернення до розгляду з зазначенням дати і часу надходження, присвоєного вхідного номера і відповідних довідкових телефонів або про відмову в розгляді з обґрунтуванням причин відмови. Далі електронне звернення роздруковується і подальша робота з ним ведеться в установленому законом порядку.

5. У ході розгляду електронного обігу посадова особа, яка отримала електронне звернення, має право уточнювати суть звернення шляхом електронного листування або за телефоном, вказаним у зверненні.

6. Крім електронного відповіді державний орган або орган місцевого самоврядування також направляє громадянину письмову відповідь.

7. Державний орган або орган місцевого самоврядування має право не розглядати такі електронні звернення:

1) містять ненормативну лексику та образливі вислови, а також заклики до повалення існуючого державного ладу і розпалювання міжнаціональної та міжконфесійної ворожнечі;

2) в яких відсутні відомості, зазначені в частині 2 цієї статті.

(В редакції Закону КР від 15 липня 2013 року № 144 )

Стаття 7. Особистий прийом громадян

1. Посадові особи і керівники органів державної влади, органів місцевого самоврядування, правомочні приймати рішення по суті звернень, зобов'язані проводити особистий прийом громадян не рідше одного разу на тиждень.

2. Прийом громадян проводиться відповідно до графіка прийому громадян, опублікованими на офіційному сайті державного органу або органу місцевого самоврядування і розміщеним на стендах в будівлі державного органу та органу місцевого самоврядування.

3. Під час особистого прийому громадянин пред'являє документ, що засвідчує його особу.

4. У разі якщо питання, викладене в усному зверненні, не може бути вирішене під час особистого прийому, звернення може викладатися громадянином у письмовій або електронній формі та підлягає реєстрації та розгляду в порядку, встановленому цим Законом.

5. У разі якщо в зверненні містяться питання, вирішення яких не входить до компетенції даного державного органу, органу місцевого самоврядування або посадової особи, громадянину дається роз'яснення куди і в якому порядку йому слід звернутися.

6. В ході особистого прийому громадянину може бути відмовлено в подальшому розгляді звернення, якщо йому була дана відповідь по суті порушених у зверненнях питань.

7. Громадяни, які приїхали з віддалених регіонів республіки, мають право на позачерговий прийом. Відмова в прийомі не допускається.

(В редакції Законів КР від 26 лютого 2008 року № 16 , 15 липня 2009 року № 214 , 15 липня 2013 року № 144 )

Стаття 8. Строки розгляду письмового (електронного) обігу

1. Письмове (з дистанційним управлінням) звернення підлягає обов'язковій реєстрації протягом одного робочого дня з моменту надходження до державного органу, орган місцевого самоврядування або тому посадовій особі, до компетенції якого входить вирішення порушених у зверненнях питань.

2. Письмове (з дистанційним управлінням) звернення, яке надійшло до державного органу, орган місцевого самоврядування або посадовій особі відповідно до їх компетенції, розглядається протягом 14 робочих днів з дня реєстрації письмового (електронного) обігу.

3. У випадках якщо для вирішення звернення громадянина необхідне проведення спеціальної перевірки (експертизи), витребування додаткових матеріалів або прийняття інших заходів, терміни вирішення скарг можуть бути як виняток продовжені, але не більше ніж на 30 календарних днів. Рішення про це приймається керівником державного органу або органу місцевого самоврядування, посадовою особою або уповноваженою на те особою і повідомляється заявнику в письмовій (електронній) формі.

4. У разі якщо рішення поставлених в письмовому (електронному) зверненні питань належить до компетенції кількох державних органів, органів місцевого самоврядування або посадових осіб, копія звернення протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації направляється до відповідних державних органів, органів місцевого самоврядування або відповідною посадовою особам.

(В редакції Законів КР від 15 липня 2009 року № 214 , 15 липня 2013 року № 144 , 17 лютого 2015 року № 35 )

Стаття 9. Порядок розгляду звернень громадян, що надійшли в письмовій формі

1. Звернення громадян можуть передаватися поштою або особисто.

2. Громадяни мають право звертатися на державному, офіційному або будь-якому іншому мовою народів Киргизької Республіки. Відповіді на письмові звернення громадян даються мовою звернення. У разі неможливості дати відповідь мовою звернення використовується державний або офіційна мова Киргизької Республіки.

3. Звернення громадян розглядаються керівником державного органу або органу місцевого самоврядування особисто. Порядок їх подальшого розгляду встановлюється керівником.

4. Письмові звернення вважаються дозволеними в разі, якщо вони розглянуті, по поставленим в них питань вжито необхідних заходів і громадянам письмово було надано відповіді у терміни, зазначені в статті 8 цього Закону.

5. Відповідь на колективне звернення надсилається на адресу громадянина, зазначеного у зверненні першим, якщо інше не обумовлюється в тексті.

6. У разі якщо текст звернення не піддається прочитанню, то особа, що розглядає дане звернення, запрошує заявника (якщо прізвище і поштову адресу заявника піддаються прочитанню) для уточнення і з'ясування суті і доводів звернення. Якщо особі, що розглядає звернення, не вдається зв'язатися з заявником, подальший розгляд звернення припиняється, про що повідомляється заявнику в письмовій формі.

7. Звернення, в якому оскаржуються судовий акт або поведінку судді, повертається громадянину, який направив звернення, з роз'ясненням порядку оскарження даного судового акту або поведінки судді.

8. Письмове звернення громадянина, в якому не вказано його прізвище і поштову адресу, за якою має бути спрямований відповідь, визнається анонімним і розгляду не підлягає.

9. У разі відмови громадянина від свого письмового звернення відповідно до пункту 6 частини 1 статті 14 цього Закону посадова особа державного органу, органу місцевого самоврядування, що розглядає звернення, приймає рішення про припинення по ньому виробництва, за винятком випадків, коли в зверненні містяться відомості про порушення прав, свобод і (або) законних інтересів громадян.

10. Розглянуті звернення з копіями відповідей передаються на зберігання в архів із зазначенням термінів їх зберігання.

(В редакції Законів КР від 26 лютого 2008 року № 16 , 27 липня 2016 року № 151 )

Стаття 10. Повторні звернення

1. Повторні звернення (усні, письмові або електронні), в яких не наводяться нові докази або нововиявлені обставини, розгляду не підлягають якщо по ним є вичерпні матеріали перевірок і громадянам було надано відповіді у порядку, встановленому цим Законом. Нові докази або нововиявлені обставини підлягають розгляду в порядку, передбаченому цим Законом.

2. У разі якщо громадянин не задоволений рішенням, отриманим за результатами розгляду звернення, він має право на оскарження рішення в судовому порядку.

(В редакції Закону КР від 15 липня 2013 року № 144 )

Стаття 11. Гарантії безпеки громадянина в зв'язку з його зверненням

1. Забороняється переслідування громадянина або його близьких у зв'язку з його зверненням до державного органу, орган місцевого самоврядування або до посадової особи з критикою діяльності зазначених органів або посадової особи або з метою відновлення або захисту своїх прав, свобод і законних інтересів або прав, свобод і законних інтересів інших осіб.

2. Переслідування громадянина або його близьких у зв'язку з його зверненням до державного органу, орган місцевого самоврядування або до посадової особи тягне за собою відповідальність посадових осіб відповідно до законодавства Киргизької Республіки.

3. Не допускається розголошення інформації, доступ до якої обмежується законами, а також відомостей, що стосуються приватного життя громадянина, без його згоди.

(В редакції Закону КР від 27 липня 2016 року № 151 )

Стаття 12. Права і обов'язки посадових осіб при розгляді звернень

1. Керівник органу державної влади або органу місцевого самоврядування або посадова особа, до компетенції яких належить розгляд звернення, мають право:

1) при направленні письмової (електронного) обігу на розгляд в інший державний орган, орган місцевого самоврядування або іншою службовою особою в разі необхідності запитувати в зазначених органах або у посадової особи документи і матеріали про результати розгляду письмової (електронного) обігу;

2) інформувати населення, трудові колективи і засоби масової інформації про стан роботи зі зверненнями громадян;

3) залишити звернення без відповіді по суті поставлених у ньому питань в разі, якщо в письмовому (електронному) зверненні містяться нецензурні або образливі вирази, загрози життю, здоров'ю та майну посадової особи, а також членів його сім'ї, і повідомити про це громадянину, який направив звернення.

2. Органи і посадові особи зобов'язані:

1) дотримуватися вимог, установлених цим Законом та іншими актами законодавства України, про звернення громадян;

2) прийняти звернення до розгляду або направити його за належністю, або роз'яснити заявнику куди йому слід звернутися;

3) розглянути звернення по суті в установлений цим Законом строк, об'єктивно оцінити викладені в ньому факти, перевірити їх достовірність;

4) негайно вжити заходів до усунення неправомірних дій (бездіяльності), що порушують права, свободу, законні інтереси громадян;

5) у разі необхідності направити працівників на місця для перевірки відомостей, що містяться в зверненні;

6) вжити за зверненням мотивоване і обгрунтоване рішення;

7) письмово або за допомогою електронного зв'язку інформувати громадян про результати розгляду звернення та прийняте по ньому рішення;

8) за офіційними запитами органів і посадових осіб, які розглядають звернення, уявити акти, інші документи і матеріали, що мають значення для розгляду звернень як докази, за винятком тих, які містять державну, службову або іншу охоронювану законом таємницю;

9) в разі відхилення звернень обов'язково вказати мотиви відхилення, роз'яснити порядок оскарження;

10) виключати випадки направлення скарги посадовим особам, дії яких оскаржуються;

11) припиняти обмеження прав, свобод і законних інтересів громадян і членів їх сімей у зв'язку з їх зверненнями в державні органи, інші організації, до посадових осіб.

(В редакції Закону КР від 15 липня 2013 року № 144 )

Стаття 13. Рішення за зверненням

1. За підсумками звернення приймається одне з таких рішень:

1) про повне або часткове задоволення звернення;

2) про відмову в задоволенні звернення;

3) про вжиття заходів щодо вирішення поставлених питань і усунення виявлених порушень.

2. Рішення за зверненням має бути мотивованим, з посиланням на конкретні правові акти, містити вказівку про порядок його оскарження.

3. Разом з повідомленням про результати розгляду звернення заявнику повертаються надійшли від нього справжні документи, за винятком самого звернення.

Стаття 14. Права і відповідальність громадянина при розгляді звернення

1. При розгляді звернення громадянин має право:

1) отримати інформацію в усній або письмовій (електронній) формі про дату та номер реєстрації звернення;

2) знайомитися з матеріалами, пов'язаними з розглядом звернень, в тій мірі, в якій це не зачіпає права інших громадян і не суперечить вимогам законодавства України про охорону державних секретів, комерційної та (або) іншої захищеної законом таємниці;

3) викласти свої доводи особі, що розглядає звернення;

4) безпосередньо або через своїх представників брати участь у розгляді звернення колегіальним органом;

5) вимагати отримання письмового (електронного) відповіді про результати розгляду звернення у встановлений термін;

6) звертатися зі скаргою на прийняте за зверненням рішення або на дію (бездіяльність) у зв'язку з розглядом звернення в адміністративному і (або) судовому порядку відповідно до законодавства України;

7) звертатися із заявою про припинення розгляду звернення.

2. Подача громадянином звернення, в якому містяться матеріали наклепницького характеру, вирази, що ображають честь і гідність і порочать ділову репутацію інших осіб, тягне за собою відповідальність згідно з законодавством України.

(В редакції Законів КР від 15 липня 2009 року № 214 , 15 липня 2013 року № 144 )

Стаття 15. Контроль за дотриманням порядку розгляду звернень

Державні органи, органи місцевого самоврядування та посадові особи здійснюють в межах своєї компетенції контроль за Дотримання порядку РОЗГЛЯДУ ЗВЕРНЕННЯ, аналізують Зміст надходять Звернення, вжівають ЗАХОДІВ относительно своєчасного Виявлення та Усунення причин Порушення прав, свобод І Закону інтересів громадян.

Стаття 16. Відповідальність за порушення законодавства про звернення громадян

Відповідальність за невиконання цього Закону посадовими особами державних органів покладається на керівника, а при його відсутності - на статс-секретаря чи заступника керівника, або керівника апарату відповідного державного органу.

Відповідальність за невиконання цього Закону посадовими особами органів місцевого самоврядування покладається на керівника, а при його відсутності - на заступника керівника органу місцевого самоврядування.

(В редакції Закону КР від 17 лютого 2015 року № 35 )

Стаття 17. Витрати, пов'язані з розглядом звернень

У разі якщо громадянин вказав у зверненні завідомо неправдиві відомості, витрати, понесені у зв'язку з розглядом звернення державним органом, органом місцевого самоврядування або посадовою особою, можуть бути стягнуті з даного громадянина за рішенням суду.

Витрати, понесені громадянином у зв'язку з неправомірною відмовою державного органу, органу місцевого самоврядування або посадової особи в розгляді звернення або наданням необгрунтованого відповіді або недостовірної інформації, можуть бути стягнуті з державного органу, органу місцевого самоврядування або посадової особи за рішенням суду.

(В редакції Закону КР від 27 липня 2016 року № 151 )

Стаття 18. Набрання чинності цим Законом

1. Цей Закон набирає чинності з дня офіційного опублікування.

2. Визнати таким, що втратив чинність, закон Киргизької Республіки "Про порядок розгляду пропозицій, заяв і скарг громадян" від 5 липня 1995 року № 8-1.

Президент

Кіргізької Республики

К.Бакієв