Глава 2. Виборчі права громадян і принципи їх здійснення


«<Попередня. | ЗМІСТ | Слід. »»

Як уже зазначалося, в статті 32 Конституції Російської Федерації гарантовано право громадян України обирати і бути обраними до органів державної влади та органи місцевого самоврядування. Це конституційне право громадян є гарантовану юридичну можливість для кожного громадянина брати участь у виборах в якості виборця, тобто особи, що голосує на виборах, а також балотуватися в якості кандидата в депутати або кандидата на виборну посаду. Закріплені в Конституції виборчі права є основними, базовими і забезпечуються цілим рядом конкретних прав громадян, сфокусованих на окремих стадіях виборчого процесу (утворення виборчих округів, формування виборчих комісій, складання списків виборців, висування і реєстрації кандидатів, проведення передвиборної агітації, голосування тощо .). Використання громадянами зазначених правомочностей дозволяє їм вільно здійснювати конституційне право обирати і бути обраними. Вся сукупність конкретних виборчих прав громадян розкривається в федеральних законах, законах суб'єктів Російської Федерації. Найбільш важливі з цих прав і їх гарантії встановлені в Законі «Про основні гарантії виборчих прав і права на участь у референдумі громадян Російської Федерації».

Конституційне виборче право громадян складається з двох прав: активного виборчого права і пасивного виборчого права.

Активне виборче право громадян означає право обирати до органів державної влади та в виборні органи місцевого самоврядування. Воно виникає при досягненні громадянином 18 років і відсутності обставин, що виключають відповідно до частини 3 статті 32 Конституції Російської Федерації участь громадян у виборах (недієздатність, знаходження в місцях позбавлення волі за вироком суду). Інших обмежень у здійсненні громадянином активного виборчого права федеральні закони не передбачають.

Активне виборче право реалізується шляхом голосування громадянина на виборах в Російській Федерації. Найважливішою передумовою реалізації активного виборчого права є включення громадянина до списків виборців.

Пасивне виборче право означає право громадян Російської Федерації бути обраними до органів державної влади та в виборні органи місцевого самоврядування. Базові умови здійснення пасивного виборчого права такі ж, як і активного: не можуть бути обраними до органів державної влади та органи місцевого самоврядування громадяни, визнані судом недієздатними, або громадяни, що перебувають в місцях позбавлення волі за вироком суду.

Історія розвитку виборчого права така, що визнання за громадянином як пасивного, так і активного виборчого права ставилося в залежність від значної кількості різного роду цензів. Це були майнові, статеві, освітні, станові цензи.

Федеральний закон «Про основні гарантії виборчих прав і права на участь у референдумі громадян Російської Федерації» встановив, що громадянин Російської Федерації може обирати і бути обраним незалежно від статі, раси, національності, мови, походження, майнового і посадового становища, місця проживання, ставлення до релігії, переконань, належності до громадських об'єднань, а також інших обставин.

Відповідно до світової практики проведення демократичних виборів є загальновизнаним, що для обрання до деяких представницькі органи і заняття ряду виборних посад для кандидатів можуть бути встановлені певні підвищені вимоги (цензи), пов'язані з досягненням певного віку, а також тривалістю проживання на відповідній території. Для здійснення пасивного виборчого права найбільш поширеним є використання вікового цензу.

Конституція Російської Федерації і федеральні закони встановлюють підвищені вікові вимоги для кандидатів і деякі інші умови для здійснення громадянами пасивного виборчого права. Так, згідно зі статтею 81 Конституції Російської Федерації Президентом Російської Федерації може бути обраний громадянин Російської Федерації, не молодший 35 років, постійно проживає в Російській Федерації не менше 10 років. Відповідно до статті 97 Конституції Російської Федерації депутатом Державної Думи може бути обраний громадянин Російської Федерації, який досяг 21 року.

Федеральний закон «Про основні гарантії виборчих прав і права на участь у референдумі громадян Російської Федерації» (п. 8 ст. 4) передбачає, що законами суб'єктів Російської Федерації можуть встановлюватися додаткові умови для реалізації громадянином Російської Федерації пасивного виборчого права, пов'язані з досягненням громадянином певного віку. При цьому встановлюється мінімальний вік кандидата не може бути менше 21 року на виборах в законодавчий (представницький) орган державної влади суб'єкта Російської Федерації, 30 років - на виборах вищої посадової особи суб'єкта Російської Федерації (керівника вищого виконавчого органу державної влади суб'єкта Російської Федерації) і 21 року - на виборах в органи місцевого самоврядування.

Як було відзначено в розділі 1, реалізація пасивного виборчого права громадян при проведенні виборів до органів державної влади суб'єктів Російської Федерації залежить від особливостей організації державної влади в суб'єктах Федерації. Перш за все йдеться про встановлення законодавством суб'єкта Російської Федерації граничної кількості термінів обрання вищою посадовою особою суб'єкта Федерації (керівником вищого органу виконавчої влади суб'єкта Федерації) відповідно до Федерального закону «Про загальні принципи організації законодавчих (представницьких) і виконавчих органів державної влади суб'єктів Російської Федерації ». Ці обмеження спрямовані на найбільш повну реалізацію принципу народовладдя, що має на увазі періодичну ротацію керівників органів державної влади.

До прийняття в 1997 р Федерального закону «Про основні гарантії виборчих прав і права на участь у референдумі громадян Російської Федерації» відповідно до раніше діючим Федеральним законом «Про основні гарантії виборчих прав громадян Російської Федерації» від 1994 р у законодавців суб'єктів Російської Федерації існувала можливість встановлення так званих «термінів обов'язкового проживання» на відповідній території в якості умови придбання пасивного виборчого права. Такого роду обмеження також називаються цензи осілості. Згідно зі статтею 4 Федерального закону від 1994 р терміни обов'язкового проживання не могли бути менше одного року. На практиці в деяких суб'єктах Федерації ці терміни не дотримувалися. У прийнятому пізніше Федеральному законі «Про основні гарантії виборчих прав і права на участь у референдумі громадян Російської Федерації» було встановлено, що ценз осілості застосуємо тільки у випадках, передбачених в Конституції Російської Федерації. Як відомо, Конституція передбачає таку можливість тільки в відношенні виборів Президента Російської Федерації. Таким чином, при проведенні інших виборів громадяни Російської Федерації можуть балотуватися в якості кандидатів незалежно від місця їх проживання. В даний час практика, коли політики, які проживають в Москві, балотуються на виборах, що проводяться в суб'єктах Федерації, стала дуже поширеною. Відповідно до закону для цього немає ніяких обмежень.

Пасивне виборче право виникає у громадянина не з моменту його реєстрації кандидатом, а належить кожному громадянину Російської Федерації, що задовольняє вимогам, що містяться в федеральних законах, законах суб'єктів Російської Федерації.

На відміну від активного виборчого права, реалізація пасивного виборчого права громадянином не залежить тільки від волі громадянина. Обрання громадянина до органів державної влади та до органів місцевого самоврядування можливо, якщо за його кандидатуру проголосує встановлене число виборців. Держава гарантує громадянам лише рівні можливості бути обраними до органів державної влади та до органів місцевого самоврядування.

Умови здійснення пасивного виборчого права слід відрізняти від обмежень, пов'язаних з несумісністю депутатського мандата або виборної посади із здійсненням певної діяльності. Ці обмеження встановлені в Конституції Російської Федерації, конституціях і статутах суб'єктів Російської Федерації, федеральних законах і законах суб'єктів Федерації. Дані обмеження прямо не пов'язані з реалізацією громадянами пасивного виборчого права. Громадянину, який є депутатом, що знаходиться на певній посаді або займається певною діяльністю, не можуть чинитися перешкоди в здійсненні ним пасивного виборчого права. Тільки після обрання громадянина депутатом (виборним посадовою особою) вступають в силу обмеження на заняття їм відповідної посади або на здійснення певної діяльності. Особа, обрана депутатом або на виборну посаду, після свого обрання має звільнити посаду або припинити діяльність, які відповідно до закону є несумісними зі статусом депутата, виборного посадової особи.

Наслідки недотримання вимог несумісності дуже серйозні. Відповідно до пункту 6 статті 70 Федерального закону «Про основні гарантії виборчих прав і права на участь у референдумі громадян Російської Федерації» відповідна виборча комісія скасовує своє рішення про визнання обраним кандидата, якщо він не пізніше ніж протягом семи днів з дня офіційного опублікування загальних результатів виборів не представить в виборчу комісію копію наказу (розпорядження) про звільнення його від обов'язків, несумісних зі статусом депутата, виборного посадової особи, або копії документів, що засвідчують подачу в установлений термін заяви про звільнення від зазначених обов'язків.

Який же обсяг обмежень, пов'язаних з несумісністю депутатського мандата, заняттям виборній посаді? Згідно зі статтею 97 Конституції Російської Федерації одне і те ж особа не може одночасно бути членом Ради Федерації і депутатом Державної Думи. Депутат Державної Думи не може бути депутатом інших представницьких органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Депутати Державної Думи не можуть перебувати на державній службі, займатися іншою оплачуваною діяльністю, крім викладацької, наукової та іншої творчої діяльності.

Дещо інші умови несумісності депутатського мандата передбачені для депутатів законодавчих органів суб'єктів Російської Федерації. Ці особливості пов'язані з тим, що відповідно до конституції (статуту) і законами суб'єктів Федерації депутати можуть виконувати свої обов'язки як на професійній основі, так і без відриву від основної діяльності. Згідно з Федеральним законом «Про загальні принципи організації законодавчих (представницьких) і виконавчих органів державної влади суб'єктів Російської Федерації» (ст. 12) протягом терміну своїх повноважень депутат не може бути депутатом Державної Думи Федеральних Зборів Російської Федерації, суддею, заміщати інші державні посади в Російської Федерації, державні посади федеральної державної служби, інші державні посади суб'єкта Російської Федерації або державні дол ності державної служби суб'єкта Російської Федерації, а також виборні муніципальні посади та муніципальні посади муніципальної служби, якщо інше не передбачено Законом. Крім того, в Законі передбачено, що якщо діяльність депутата здійснюється на професійній постійній основі, зазначений депутат не може займатися іншою оплачуваною діяльністю, крім викладацької, наукової або іншої творчої діяльності.

Стосовно до вищої посадової особи (керівника вищого виконавчого органу державної влади) суб'єкта Російської Федерації вищезгаданим Законом також встановлено аналогічні обмеження. Зазначена посадова особа суб'єкта Російської Федерації не може бути одночасно депутатом законодавчого (представницького) органу державної влади суб'єкта Російської Федерації, депутатом представницького органу місцевого самоврядування, не може займатися іншою оплачуваною діяльністю, крім викладацької, наукової та іншої творчої діяльності.

Обмеження, пов'язані з несумісністю перебування на державній службі з депутатським мандатом, дзеркально відображають вимоги по несумісності депутатського мандата. Вони сформульовані в Законі «Про основи державної служби Російської Федерації». Згідно зі статтею 11 цього Закону державний службовець не має права:

  • займатися іншою оплачуваною діяльністю, крім педагогічної, наукової та іншої творчої діяльності;
  • бути депутатом законодавчого (представницького) органу Російської Федерації, законодавчих (представницьких) органів суб'єктів Російської Федерації, органів місцевого самоврядування.

Федеральним законодавством також встановлено правила несумісності перебування на муніципальній службі з депутатським мандатом, перебуванням на виборній посаді. Згідно зі статтею 11 Федерального закону «Про основи муніципальної служби в Російській Федерації» муніципальний службовець не має права:

  • займатися іншою оплачуваною діяльністю, крім педагогічної, наукової та іншої творчої діяльності;
  • бути депутатом Державної Думи Федеральних Зборів Російської Федерації, депутатом законодавчого (представницького) органу суб'єкта Російської Федерації, депутатом представницького органу місцевого самоврядування, членом інших виборних органів місцевого самоврядування, виборним посадовою особою місцевого самоврядування.

Принципи виборчого права.

Під принципами виборчого права розуміється насамперед загальне рівне і пряме виборче право при таємному голосуванні. Крім того, до принципам виборчого права належать проведення виборів на періодичній основі і вільне волевиявлення громадян. Ці принципи були вироблені багатовіковим всесвітнім досвідом розвитку демократичних інститутів і отримали втілення в найважливіших міжнародно-правових документах 2 .

У Конституції Російської Федерації принципи загального рівного і прямого виборчого права при таємному голосуванні розкриваються тільки стосовно до виборів Президента Російської Федерації (ст. 81), безпосередньо в Конституції періодичність проведення виборів встановлена тільки для Президента Російської Федерації і депутатів Державної Думи.

У повному обсязі всі вищевказані принципи виборчого права докладно розкриваються в нормах Федерального закону «Про основні гарантії виборчих прав і права на участь у референдумі громадян Російської Федерації» в якості обов'язкових для всіх виборів в Російській Федерації.

Принцип проведення вільніх и періодичних віборів до ОРГАНІВ державної влади та до ОРГАНІВ місцевого самоврядування закріплено в Преамбулі Федерального закону «Про основні гарантії виборчих прав и права на участь у референдумі громадян Російської Федерации». Слід Зазначити, что принцип вільного волевіявлення громадян на ВИБОРИ прямо віпліває з части 3 статьи 3 Конституції Російської Федерации, за змістом якої только Вільні вибори є віщим безпосереднім вираженість власти народу. Проведення вільніх віборів самперед забезпечується їх альтернатівністю, можлівістю участия в них різніх політічніх партій и кандидатів, що стоять на різноманітніх політічніх позіціях, рівнім доступом кандидатів до публічніх ЗАСОБІВ масової информации, можлівістю громадян и Громадський об'єднань безперешкодно вести передвіборну агітацію, Здійснювати спостереження за Голосування та підрахунком голосів. Свобода волевіявлення громадян такоже доповнюється добровільністю їх участия у ВИБОРИ. Участь у ВИБОРИ є правом, а не обов'язком громадян Російської Федерации 3 . Дії, спрямовані на те, щоб примусити громадянина до участі чи неучасті у виборах, є в рівній мірі незаконними.

Голосування громадян на виборах є вільним, тобто кожен виборець голосує за своїм внутрішнім переконанням. Закон встановлює неприпустимість впливу на вільне волевиявлення виборців.

Періодичність виборів забезпечується своєчасним проведенням виборів після закінчення терміну повноважень органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Відповідно до Конституції Російської Федерації терміни повноважень Президента Російської Федерації і депутатів Державної Думи складають 4 роки. Терміни повноважень вищої посадової особи (голови виконавчої влади) суб'єкта Федерації і одноразово обраних депутатів законодавчих органів суб'єктів Федерації визначаються конституцією (статутом) і законами суб'єктів Російської Федерації. Однак відповідно до Федерального закону «Про загальні принципи організації законодавчих (представницьких) і виконавчих органів державної влади суб'єктів Російської Федерації» і Федеральним законом «Про основні гарантії виборчих прав і права на участь у референдумі громадян Російської Федерації» вони не можуть перевищувати 5 років. Згідно з Федеральним законом «Про загальні принципи організації місцевого самоврядування в Російській Федерації» терміни повноважень виборних органів місцевого самоврядування не можуть бути менше 2 років. Федеральний закон «Про основні гарантії виборчих прав і права на участь у референдумі громадян Російської Федерації» (ст. 8) встановлює граничний термін повноважень органів місцевого самоврядування та депутатів представницьких органів місцевого самоврядування рівним 5 років.

У разі дострокового припинення повноважень органу державної влади або органу місцевого самоврядування має бути забезпечено своєчасне проведення нових виборів. Якщо вибори не призначаються у встановлені терміни уповноваженим державним органом або органом місцевого самоврядування, вибори проводяться виборчою комісією відповідного рівня. Якщо ж і цей «страхувальний механізм» не спрацьовує, то відповідно до Федерального закону «Про основні гарантії виборчих прав і права на участь у референдумі громадян Російської Федерації» (п. 5 ст. 10) вибори за заявами виборців, виборчих об'єднань, виборчих блоків, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, прокурора призначаються судом. Періодичність виборів в органи місцевого самоврядування також забезпечується відповідно до Федерального закону «Про забезпечення конституційних прав громадян України обирати і бути обраними до органів місцевого самоврядування».

Гарантією проведення періодичних виборів є те, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування не можуть довільно продовжувати свої повноваження, в тому числі і таким способом, як проведення референдуму про продовження повноважень. Федеральний конституційний закон «Про референдум Російської Федерації» і Федеральний закон «Про основні гарантії виборчих прав і права на участь у референдумі громадян Російської Федерації» містять заборону винесення на референдум питань продовження повноважень діючих органів влади і посадових осіб, а також забороняють шляхом референдуму формувати склад виборних органів влади, затверджувати на посаду виборних осіб. Неможливість демократичного формування виборних органів влади шляхом проведення референдуму пояснюється тим, що дана форма прямої демократії має принципово інше призначення, ніж вибори. Її використання для цілей формування органів державної влади та органів місцевого самоврядування не забезпечує альтернативності кандидатур, змагальності політичних партій. Тим самим волевиявлення громадян втрачає вільний, а отже, і демократичний характер.

Загальне виборче право. Виборче право не завжди було загальним, тобто належало кожному повнолітньому громадянинові. Як правило, право обирати і бути обраним обумовлювалося значною кількістю різних цензів. Найбільшого поширення мали майнові цензи, цензи осілості. До середини ХХ століття від участі у виборах в більшості країн світу були повністю відсторонені жінки 4 .

У Російській Федерації активне виборче право виникає у громадян після досягнення ними 18-річного віку. Виборче право не належить які проживають на території Росії іноземцям і особам без громадянства.

Єдиним винятком є ​​передбачена Федеральним законом «Про основні гарантії виборчих прав ...» можливість для іноземних громадян, які постійно проживають на території відповідного муніципального освіти, брати участь у виборах в органи місцевого самоврядування. Однак таке право виникає лише в разі, якщо це обумовлено в міжнародному договорі Російської Федерації і відповідної держави.

Федеральний закон «Про основні гарантії виборчих прав ...» встановлює неприпустимість обмежень виборчих прав громадян в залежності від статі, раси, національності, мови, походження, майнового і посадового становища, місця проживання, ставлення до релігії, переконань, належності до громадських об'єднань. Ця заборона випливає зі статті 19 Конституції Російської Федерації, яка гарантує рівність прав і свобод людини і громадянина незалежно від вищеназваних обставин.

Як уже зазначалося, не мають пасивного і активного виборчого права громадяни, яких визнано судом недієздатними, або громадяни, що перебувають в місцях позбавлення волі за вироком суду. Дані обмеження для громадянина носять тимчасовий характер: виборчі права громадянина відновлюються в повному обсязі після його звільнення з місць позбавлення волі, де він відбував покарання за вироком суду, або після визнання громадянина дієздатним за рішенням суду.

Згідно зі статтею 29 Цивільного кодексу Російської Федерації громадянин, який внаслідок психічного розладу не може розуміти значення своїх дій або керувати ними, може бути визнаний судом недієздатним в порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом. Громадяни, які страждають психічними захворюваннями, але не визнані судом недієздатними, беруть участь у виборах на рівних підставах. Будь-які обмеження їхніх виборчих прав суперечать Конституції Російської Федерації і Федеральним законом «Про основні гарантії виборчих прав ...».

Чи не беруть участь у виборах особи, які тримаються в місцях позбавлення волі за що набрало законної сили вироком суду. Особи, які перебувають під вартою до набрання законної сили вироком суду, мають право обирати і бути обраними. Громадяни, які перебувають в слідчому ізоляторі і ізоляторі тимчасового утримання за адміністративні правопорушення, а також затримані або заарештовані за підозрою в скоєнні злочину, також мають право обирати і бути обраними. Здійснення зазначеними особами окремих виборчих дій (участь в передвиборних заходах, відвідування виборчих комісій і т.д.) є обмеженим в силу знаходження цих осіб під вартою.

Незалежно від місця проживання громадян Російської Федерації їх виборчі права забезпечуються в рівній мірі. Цей принцип повністю поширюється і на громадян Російської Федерації, які проживають за її межами. Основні обов'язки щодо створення умов для участі у виборах громадян Російської Федерації, які проживають за її межами, лежать на дипломатичних і консульських установах Російської Федерації. Ці установи ведуть реєстрацію (облік) виборців на підвідомчій їм території, надають утвореним за кордоном дільничним виборчим комісіям необхідне організаційне сприяння та виконують інші функції, що дозволяють громадянам Російської Федерації, які проживають за її межами, реалізувати свої конституційні виборчі права.

Принцип рівного виборчого права в рівній мірі відноситься до реалізації як пасивного, так і активного виборчого права. Стосовно до пасивного виборчого права він проявляється у встановленні законами рівних правових умов для всіх громадян бути обраними до органів державної влади та органи місцевого самоврядування і в створенні державних гарантій реалізації цих можливостей. Цей принцип також проявляється в законодавчій нормі про рівність статусу всіх кандидатів, виборчих об'єднань, виборчих блоків.

Рівність активного виборчого права громадян полягає в забезпеченні рівного ваги голосу кожного виборця під час виборів органу державної влади або органу місцевого самоврядування. Федеральний закон «Про основні гарантії виборчих прав ...» встановлює, що виборці беруть участь у виборах на рівних підставах. З цією метою законами про вибори забезпечується, щоб усі виборці мали рівним числом голосів при голосуванні по одному і тому ж виборчому округу, а при проведенні виборів до представницьких органів проводиться утворення виборчих округів з приблизно однаковою кількістю виборців. Закон встановлює граничне відхилення (у відсотках) від середньої норми представництва виборців за окремим виборчим округом.

Пряме виборче право означає безпосереднє голосування громадян за або проти кандидата (списку кандидатів). Непряме виборче право являє багатоступінчате формування обирається органу, коли за кандидатів в цей орган голосують не безпосередньо виборці, а певним чином обрані виборщики 5 .

Таємне голосування означає можливість виборця незалежно від чийогось впливу здійснити своє волевиявлення. При цьому будь-який контроль за волевиявленням виборців виключається.

Голосування за загальним правилом проходить в спеціально обладнаних закритих кабінах для голосування або інших місцях (в разі голосування поза приміщеннями для голосування). У всіх випадках члени виборчих комісій і інші особи, присутні при голосуванні, не має права будь-яким чином впливати на волевиявлення громадянина. Таємниця голосування забезпечується тим, що дані про те, як голосував той чи інший громадянин, не можуть бути визначені. Для цього передбачаються чіткі процедурні правила: всі виборчі бюлетені мають стандартну форму і поміщаються в опечатані ящики для голосування.

2 Про це див. У розділі 1 цієї книги.

3 У деяких країнах, наприклад в Австралії, встановлено, що громадяни зобов'язані брати участь в голосуванні. За порушення цього обов'язку громадянин може бути оштрафований. Однак такого роду практика в цілому є винятком із загального правила, що передбачає вільну явку виборців на вибори.

4 Варто відзначити, що в Швейцарії виборчі права були надані жінкам тільки в 1971 р в результаті референдуму.

5 Непрямими виборами обирається, зокрема, президент США. На виборах свого президента громадяни США голосують за вибірників президента від штатів, а ті, в свою чергу, відповідно до волевиявлення виборців віддають свої голоси за того чи іншого кандидата.

«<Попередня. | ЗМІСТ | Слід. »»


Який же обсяг обмежень, пов'язаних з несумісністю депутатського мандата, заняттям виборній посаді?