Стаття 22. Визначення земель сільськогосподарського призначення та порядок їх використання

коментар:

У ч. 1. Під поняттям "сільськогосподарська продукція", прийнятим в ч. 1 ст. 22 ЗКУ, слід розуміти продукцію, віднесену до сільськогосподарської розділами 01 - 23 ДК 016-97 "Державний класифікатор продукції та послуг", затв. і введеного в дію наказом Держстандарту України від 30.12.97 N 822.

Щодо "сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності" та суб'єктів її здійснення см. П. "В" ч. 3 коментарів статті, а також ч. 1 ст. 24 ЗКУ та коментар до неї.

Детальну характеристику "відповідної виробничої інфраструктури", необхідної для ведення сільськогосподарського виробництва, см., Зокрема, керівництво внутрішньогосподарського землеустрою колгоспів, радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств Української РСР, затв. Міністерством сільського господарства СРСР 28.03.75, а також ДБН Б.2.4-3-95 "Генеральні плани сільськогосподарських підприємств", затв. наказом Держбуду України від 27.01.95 N 17, ДБН Б.2.4-4-97 "Планування і забудова малих сільськогосподарських підприємств та селянських (фермерських) господарств", затв. наказом Держбуду від 25.03.97 N 42.

Щодо поняття "оптовий ринок сільськогосподарської продукції" см .. Закон України "Про оптові ринки сільськогосподарської продукції" від 25.06.2009.

Під формулюванням "землі, призначені для цих цілей" (т. Е. Для "виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності"), слід розуміти, наприклад, землі сільськогосподарського призначення (ЗСГП), які перебувають у запасі, а також ті, що підлягають сільськогосподарської рекультивації після видобутку корисних копалин цілину, болота, піски, ділянки з кущами і малопродуктивним лісом і т. п., які підлягають сільськогосподарському освоєнню відповідно до визначеного індивід ального правового акта99 (затв. землевпорядного проекту, проекту рекультивації, проекту консервації і т. д.).

На сьогодні немає однозначного законодавчого вирішення питання про категорії та правовий режим сільськогосподарських угідь, що перебувають у складі інших категорій земель: транспорту, лісового фонду та водного фонду, природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення та т. П. (В т. Ч. Тих, які надаються для сільськогосподарських потреб тимчасово). Наприклад, на сьогодні фактично існують, хоча і поза правовим полем, т. З. службові земельні наділи. Питання надання і використання службових земельних наділів визначалися гл. 27 ЗКУ СРСР від 25.12.70. Такі наділи згідно ст. 131 ЗКУ СРСР надавалися для вирощування сільськогосподарських культур, а також для сінокосіння окремим категоріям працівників транспорту, лісового господарства, лісової промисловості, зв'язку, водного, рибного, мисливського господарства, а також інших галузей народного господарства. Виділялися службові наділи з земель, які були в користуванні підприємств, організацій і установ відповідних міністерств і відомств, а при нестачі таких земель - із земель державного запасу та земель державного лісового фонду, розміри наділів визначалися ст. 132 ЗКУ УРСР. На думку І. Семчика, такі землі не належать до ЗСГП100. Вважаємо, що достатніх законодавчих підстав для такого висновку немає. Як видається, більш правильним було б вважати, що зазначені земельні ділянки належать одночасно до кількох категорій земель.

Станом на 01.01.2006 в складі земель країни з 60,3 млн. Га майже 71,2% (41,2 млн. Га) займали сільськогосподарські землі101.

У ч. 2. Коментована частина визначає склад ЗСГП, які діляться на дві великі групи: сільськогосподарські угіддя та несільськогосподарські угіддя.

Окремі різновиди ЗСГП вимагають коментаря.

Так, чи не загальнозрозумілою термін "поклади", спожитий в п. "А". Перелоги - один з видів сільськогосподарських угідь, переважно орних, які втратили родючість і не були в обробці протягом декількох років. На ділянках, зайнятих перелогами, формуються сприятливі умови для відновлення природного рослинного покріву102.

Щодо змісту терміна "землі тимчасової консервації" см. Ст. 172 ЗКУ та коментар до неї.

За даними Держземагентства України, структура сільськогосподарських угідь (всього - 42030,3 тис. Га) України включає 77,8% ріллі, 13,2% пасовищ, 5,8% сіножатей, 2,2% багаторічних насаджень, 1,0% покладів . За роки проведення земельної реформи на 1033,7 тис. Га зменшилася площа ріллі при одночасному збільшенні площі покладів на 432,7 тис. Га103.

Така структура земель свідчить про наявність серйозної проблеми. Розчиняється близько 54% ​​?? території - 32,5 млн. Га, що є одним з найвищих в світі показників (у Франції - 32,1%, Польщі - 44,3%, Великобританії - 24,1%, Німеччини - 33 , 1%, Нідерландах - 21,7%) 104. Розораність сільськогосподарських угідь в Україні є найвищою в світі. В Україні до обробітку залучені і малопродуктивні землі, включаючи схилові землі і водоохоронні зони, що значно знижує ефективність їх вікорістання105.

Природно, що різні види угідь повинні мати різний правовий режим. Тим часом, на сьогодні відсутні спеціальні правила використання різних сільськогосподарських угідь, якщо не враховувати розрізнених вимог, що містяться в законодавстві про меліорації, селекції і насінництві, боротьбі з бур'янами, ерозією, про консервацію деградованих земель тощо106. Дана проблема може бути вирішена за допомогою нормування в галузі охорони земель, землевпорядного і агротехнічного нормування.

У ч. 3. Правовий режим ЗСГП характеризується особливим суб'єктним складом у відносинах з їх використання.

Про особливості використання ЗСГП громадянами (п. "А" коментованій частині) для ведення особистого селянського господарства см. Ст. 33 ЗКУ та коментар до неї, для садівництва - ст. 35 ЗКУ і відповідний коментар; городництва - ст. 36 Кодексу з коментарем; сінокосіння та випасання худоби - ст. 34 ЗКУ та коментар до неї. Використання ЗСГП громадянами для ведення товарного сільськогосподарського виробництва можливо тільки шляхом ведення фермерського господарства (див. Ст. 31, 32 ЗКУ та коментар до статей 31, 32 ЗКУ), яке є юридичною особою, так і шляхом здійснення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем без статусу юридичної особи (ст. ст. 58, 128 ГКУ). У цьому випадку режим використання ЗСГП практично нічим не відрізняється від використання ЗСГП сільськогосподарськими підприємствами (п. "Б" коментованій частині).

Щодо використання ЗСГП сільськогосподарськими підприємствами для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (п. "Б" коментованій частині) см. Ст. ст. 24, 28 ЗКУ та коментар до статей 24, 28 ЗКУ.

Земельне законодавство не передбачає спеціальних положень щодо використання ЗСГП сільськогосподарськими науково-дослідними установами та навчальними закладами, сільськими професійно-технічних училищ і загальноосвітнім школам для дослідних і навчальних цілей, пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства (п. "В" коментованій частині). Таке використання здійснюється практично в тому ж порядку, що і використання земель сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (див. Ст. Ст. 24, 28 ЗКУ та коментар до статей 24, 28 ЗКУ), особливо з огляду на, що одержана продукція в багатьох випадках реалізується як товарна.

Щодо використання ЗСГП несільськогосподарськими підприємствами, установами, організаціями, релігійними організаціями та об'єднаннями громадян для ведення підсобного сільського господарства (п. "Г" коментованій частині) см. Ст. 37 ЗКУ та коментар до неї.

З особливим суб'єктним складом пов'язаний і особливий порядок передачі ЗСГП у власність та надання в користування. Такий особливий порядок встановлений насамперед для приватизації ЗСГП для ведення фермерського господарства (ФГ), особистого селянського господарства (ОСГ), садівництва.

У ч. 4. Розробка проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь, здійснюється відповідно до ст. 52 Закону України "Про землеустрій". При розробці таких проектів повинні враховуватися нормативи оптимального співвідношення культур у сівозмінах в різних природно-сільськогосподарських регіонах, затв. постановою КМУ від 11.02.2010 N 164.

Визначення та виконання заходів з охорони земель є спільним обов'язком землевласників і землекористувачів, що випливає зі змісту п. П. "Б", "г" ст. 91 ЗКУ.

Слід мати на увазі, що положення коментованій частині на період до 01.01.2015 "поширюються тільки на тих власників та користувачів, які використовують земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею понад 100 гектарів" (п. 18 розділу X "Перехідні положення "ЗКУ).

У ч. 5. Коментована частина встановлює заборону на передачу ЗСГП "у власність іноземним громадянам, особам без громадянства, іноземним юридичним особам та іноземним державам". Вона підкріплена положеннями ст. ст. 81, 82, 86 ЗКУ, які обмежують коло земель, які можуть перебувати у власності таких суб'єктів і способи набуття ними земель у власність.

Слід розглянути питання про застосування коментованого норми біпатридів. Згідно ст. 2 Закону України "Про громадянство України", біпатрид "в правових відносинах з Україною ... визнається лише громадянином України".

Також варто відзначити, що передбачена коментованою нормою заборона не означає повної неможливості вступу ЗСГП у власність перерахованими суб'єктами. Спеціальні положення ч. 4 ст. 81, ч. 4 ст. 82 ЗКУ встановлюють можливість вступу ЗСГП у власність в порядку спадкування, одночасно передбачаючи обов'язок відчуження земель протягом року (див. Коментар до ч. 4 ст. 81, ч. 4 ст. 82 ЗКУ).

На даному інформаційно-правовому веб-сайті Ви маєте унікальну можливість знайти все, що потрібно для успішного вирішення Вашого питання: шаблони правових   документів   , Всі основні нормативні   акти   , Словник юридичних термінів, прецеденти з практики судів, коментарі до чинних законів і адреси компетентних органів і організацій України На даному інформаційно-правовому веб-сайті Ви маєте унікальну можливість знайти все, що потрібно для успішного вирішення Вашого питання: шаблони правових документів , Всі основні нормативні акти , Словник юридичних термінів, прецеденти з практики судів, коментарі до чинних законів і адреси компетентних органів і організацій України.

Інформаційно-аналітичний веб-ресурс ТОВ «Право України» надає виняткову можливість Вам - роздобути компетентну юридичну консультацію - юридична консультація онлайн від наших юристів-практиків. Отже, якщо Ви зіткнулися з правовою проблемою, і Вам потрібна компетентна допомога юриста онлайн - оформите форму питання . Ми зробимо все, щоб Ваші права та інтереси були надійно захищені!

Розчиняється близько 54% ​​?